Czy warto starać się o przyznanie dotacji?

Czasem czujemy potrzebę zmiany naszej sytuacji zawodowej. Dość mamy słuchania naszych przełożonych, zmagania się z ich humorami i absurdalnymi czasem zarzutami. Okazuje się bowiem wcale nie tak rzadko, że w swojej pracy mniej zmagamy się z wyzwaniami związanymi z charakterem naszej pracy, a bardziej z panującą w niej atmosferą. Na dłuższą metę ciężko to wytrzymać. Życie w tak ogromnym stresie i z poczuciem tak silnej presji, wcześniej czy później odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Zaczynamy mieć problemy:

 • ze snem,

  Jeśli zdecydujemy się na to, by zacząć działać na własny rachunek, warto byśmy znaleźli źródło finansowania naszych poczynań

  Autor zdjęcia: Stefan 1981

 • z relacjami z innymi ludźmi, w tym zwłaszcza ze swoimi bliskimi,
 • z odżywianiem,
 • używkami,
 • etc.

Buntuje się zarówno nasza psychika, jak i nasze ciało. Czujemy, że mamy dość, a każdy dzień, gdy dzwoni rano budzik sprawia, że jest nam jeszcze trudniej.

Wyrwij się z tego stanu!

Możliwości mamy trzy:

 • zaciskamy zęby i staramy się przetrwać, godząc się na zaistniałą sytuację,
 • szukamy pracy w innej firmie o podobnym, lub zupełnie innym profilu,
 • decydujemy się na otwarcie własnej działalności.

Jak zapewniają psycholodzy, najlepszą opcją dla naszego zdrowia psychicznego, jest właśnie ten trzeci wariant (o ile oczywiście posiadamy kompetencje, które pozwolą nam na realizowanie się w tym zakresie). Własna firma to poczucie niezależności, swoboda działania i niczym nieskrępowana możliwość rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego (więcej tutaj: http://mojafirma.infor.pl/zakladam-firme/jak-zalozyc/694410,Jak-zalozyc-wlasna-firme.html). Naturalnie, własna firma to także określone obowiązki. Gdy czegoś nie dopilnujemy, czy też zaniedbamy – sami odczujemy najdotkliwiej tego skutki. Słowem jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?

Jeśli zdecydujemy się na to, by zacząć działać na własny rachunek, warto byśmy znaleźli źródło finansowania naszych poczynań. Pieniądze są potrzebne, zwłaszcza na początku, gdy nie możemy jeszcze liczyć na duże przychody wynikające z realizacji umów, czy też sprzedaży tego, co oferujemy swoim klientom. Tymczasem, niezależnie od tego, czy firma działa miesiąc, czy dziesięć lat, podatki trzeba płacić i odprowadzać do ZUS’u należne składki. Poza tym, trzeba zakupić wymagane narzędzia i sprzęty, bez których ciężko rozpocząć swoją działalność.

Najlepiej byłoby z pewnością, gdyby udało nam się zostać beneficjentem jednego z Programów Pomocowych i otrzymać dotacje dla firm. Taka bezzwrotna pożyczka stanowiłaby istotny zastrzyk gotówki, dzięki któremu moglibyśmy zrealizować wiele działań i opłacić sporo zobowiązań.