Czy warto starać się o przyznanie dotacji?

Pytanie zadane w tytule niniejszego tekst stanowi naturalnie czystą prowokację, oczywistym jest bowiem, że WARTO. Oferujemy Ci pomoc w uzyskaniu dotacji, a to czy z niej finalnie skorzystasz czy też nie, zależeć będzie tylko i wyłącznie od Ciebie.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

W ramach dotacji przydzielanej na założenie działalności gospodarczej można otrzymać łącznie kwotę w wysokości około 21 tysięcy złotych

Autor zdjęcia: OpenDataInstitute

W ramach dotacji przydzielanej na założenie działalności gospodarczej można otrzymać łącznie kwotę w wysokości około 21 tysięcy złotych, choć dokładna wysokość tej kwoty zależy od danego urzędu pracy, który jej udziela. Dla jednych kwota ta wydawać się może zbyt niska by podejmować trud walki o przyznanie dotacji, naszym zdaniem lepiej jednak środki te mieć niż obejść się bez nich.

Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone mogą zostać na dowolny cel związany z naszą pracą. Można więc z nich kupić:

  • samochód,
  • meble,
  • narzędzia,
  • komputer,
  • opłacić kampanię reklamową, czy też założenie strony internetowej.

Tak naprawdę opcji wykorzystania tych środków jest w praktyce bardzo dużo.

Proces ubiegania się o dotację

Proces ubiegania się o przyznanie dotacji nie jest wcale (wbrew temu, co zapewne wielu z nas zakłada) bardzo skomplikowany. Oczywistym jest, że trzeba w tym celu przejść przez pewne procedury, nie ma to jednak nic wspólnego z płaszczeniem się przed urzędnikami i tym podobnych działań.

Kto może mieć przyznaną dotację?

Dotację na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy otrzymać mogą jedynie osoby bezrobotne. Jeśli więc nie ma się statusu osoby bezrobotnej, konieczne jest udanie się do urzędu i dokonanie odpowiedniej rejestracji. Nieprawdą jest, że koniecznym jest bycie bezrobotnym przez okres 12 miesięcy aby móc ubiegać się o dotację. W większości urzędów pracy, po jednym dniu od dokonania rejestracji ma się już taką możliwość. Czasem zdarza się, że wyznaczany jest okres przejściowy wynoszący na przykład miesiąc, ale to wszystko tak jak napisaliśmy wcześniej – zależy od danego urzędu, tak więc należy to sprawdzić u źródła.

O dotację nie mogą ubiegać się osoby: