Projekty współfinansowane ze środków unijnych i ich rozliczanie

Projekty, które są współfinansowane ze środków unijnych rządzą się swoimi prawami. Przy czym, w poszczególnych programach operacyjnych, zarówno tych o zasięgu regionalnym, jak też i krajowym, rozliczanie projektów unijnych może być realizowane w trochę inny sposób. Wiele zależy, bowiem od regulaminu samego Programu i wymagań komisji odpowiedzialnej za rozliczenie dotacji. Jednak ogólne zasady obowiązujące w tym zakresie są bardzo podobne.

Jak właściwie rozliczyć projekt unijny, żeby uniknąć kłopotów?

Autor zdjęcia: Sebastiaan ter Burg

Autor zdjęcia: Sebastiaan ter Burg

Z pewnością każdemu beneficjentowi zależy na tym, by wszystko przebiegło w jego przypadku bez problemów i trudności. Aby tak się mogło stać, należy przede wszystkim prowadzić szczegółową dokumentację związaną z dokonywanymi zakupami zlecanymi w ramach projektu usługami.

Pamiętać przy tym należy jednak by było to wykonywane zgodnie nie tylko z wytycznymi Programu, ale także z obowiązującymi przepisami polskiego prawa. Należy przy tym przykładać jednocześnie dużą wagę do tego, by było to wykonywane w sposób rzetelny i na bieżąco.

Dbając o przestrzeganie tych zasad i zebranie odpowiednich dokumentów, powinno sprawić, że rozliczenie projektu unijnego nie będzie stanowić większego problemu.

Warto o tym pamiętać

Jeśli chcemy nie mieć problemów z rozliczeniem projektu, pamiętać musimy o tym, że jego realizacja tak naprawdę rozpoczyna się już przed podpisaniem umowy o przyznanie dotacji. Bowiem wtedy przygotowuje się plany i założenia na podstawie, których realizowana będzie inwestycja. Planowanie dopiero w momencie, gdy ma się już pieniądze na koncie to zdecydowanie zbyt późno. Wówczas mało prawdopodobnym jest, by projekt unijny udało się należycie rozliczyć.

Faktem jest jednak, że dopiero podpisanie umowy o przyznanie dotacji, rodzi formalne zobowiązanie do przestrzegania zapisanych we wniosku zaleceń.